Головна Спрощений режим Опис

Бази даних


Періодичні видання. Статті - результати пошуку 149038

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Книги (9)Дисертації (1)Автореферати (24)Методичні рекомендації. Брошури (2)Матеріали конференцій (40)
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Пошуковий запит: (<.>K=ЧЕЛЮСТЬ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1054
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
1.


   
    Significance of variability of anatomical and topographic features of the mandibular canal(s) in clinical dentistry / A. P. Oshurko [et al.] // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2023. - Т. 22, № 2. - P20-27. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE (анатомия и гистология)
Анотація: У даній роботі представлено аргументи застереження щодо можливого ятрогенного впливу під час проведення одонтологічних чи реконструктивних оперативних втручань на зубо-щелепній системі, а також урахування морфологічної варіантності та топографії каналу (каналів) нижньої щелепи, зі збереженням функціональності його (їх) морфологічних структур. Мета дослідження полягає в обґрунтуванні необхідного розуміння особливостей морфологічних варіантів та прокладання каналу (каналів) нижньої щелепи, для збереження морфо-функціональних властивостей його (їх) структур, під час проведення стоматологічних консервативно-хірургічних втручань. Матеріал і методи. Проведений скринінг 1000 цифрових сегментарних записів рентгенологічних досліджень нижньої щелепи людини віком від 25-75 років та виявлено 58 із них, що відображають ятрогенний вплив на її позакореневі морфологічні структури. Результати досліджень та їх обговорення. Одонтологічна ятрогенність характеризується двоякими патоетіологічними ознаками впливу на периапікальні та прилеглі морфологічні утворення через її механічну й тривалу хімічну дії. Під час механічної дії, першочерговим патологічним проявом є ішемія, у даному випадку нервового-судинного пучка, з різним ступенем його ушкодження, що надалі відображатиметься на зворотному (власному) чи незворотному, або ж умовно зворотному (анастомозуючому) відновленні. У випадку хімічної дії – спостерігають прояви деструктивних змін із прогресуючим ступенем некрозу, залежно від походження та концентрації етіологічного чинника, що в більшості випадків набувають незворотній характер. Патологічні процеси та атрофія кісткової тканини нижньої щелепи, зумовлена втратою жувальної групи зубів, знижують діагностичну диференціацію анатомотопографічних особливостей каналу (каналів) нижньої щелепи. Висновки. Нерозуміння індивідуальних анатомічних варіантів та топографії каналу (каналів) нижньої щелепи, під час проведення рентгенологічних досліджень з метою планування стоматологічних оперативних втручань, призводить до пошкодження його морфологічних структур. Будь-яка травматизація нервово-судинного пучка, що прокладається у каналі (каналах) нижньої щелепи виражається пропріорецептивними розладами на ділянках його іннервації, першочергово, та запально-резорбційними процесами, через порушення їх живлення. Ступінь ятрогенності залежить від агресивності патоетіологічного чинника та сумації його дії у часі, а також від морфології канальної системи щелепи, яка може взяти на себе функцію «відносної компенсації».
Дод.точки доступу:
Oshurko, A. P.
Yaremchuk, N. I.
Oliinyk, I. Yu.
Makarchuk, I. S.
Sukhliak, V. V.
Kerimova, T. M.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

2.


    Шаєнко, Д. П.
    Аналіз пристроїв та методів вимірювання первинної стабільності ортодонтичних мініімплантів / Д. П. Шаєнко // Актуал. пробл. сучасн. мед. : Вісн. Укр. мед. стомат. акад. : науково-практичний журнал. - 2024. - Т. 24, № 2. - С. 226-230 . - ISSN 2077-1096


MeSH-~главная:
ЗУБОВ ПРОРЕЗЫВАНИЕ -- TOOTH ERUPTION
ЗУБ КОРЕННОЙ БОЛЬШОЙ -- MOLAR
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
СТОМАТОЛОГИЧЕСКАЯ ИМПЛАНТАЦИЯ -- DENTAL IMPLANTATION (использование)
Анотація: При порушенні механізмів, які регулюють процес прорізування молярів нижньої щелепи виникає необхідність штучного витягування і постановка їх в зубний ряд. Для цього застосовуються декілька методів лікування. Основним з них є використання тяги яка фіксується до зубів або інших анкоражних елементів і кісткових опор. Скелетна опора є пріоритетним способом створення фіксації, задля мінімізації впливу від протидії ортодонтичного апарату в момент прикладання сили на зуби пацієнта. Успішність застосування мініімплантатів для анкоражу досить висока, хоча невдачі і ускладнення не є виключенням. Можлива втрата стабільності та втрата мініімпланту, що потребує зміни місця введення мініімпланту або зміни тактики лікування. Це викликає незручності, як для лікаря так і для пацієнта. Для ортодонтичних мініімплантів первинна стабільність вілдіграє ключову роль, на відміну від дентальних імплантів, де успіх лікування, в більшості випадків, залежить від вторинної стабільністі. Вивчення параметрів первинної стабільності можуть позитивно вплинути на вибір тактики лікування та термінів навантаження ортодонтичних мініімплантів. Орієнтуватись на силу закручування(торк) мініімпланту при його встановленні не зовсім коректно, так як цей показник в повній мірі не відображає реальну стабільність, та й діапазон показників торку для встановлення ортодонтичних мініімплантів обмежений – складає від 5Нсм до 10Нсм. А кількість спеціалізованих пристроїв для вимірювання первинної стабільності обмежена та потребує ретельного аналізу.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

3.


    Нестуля, К. І.
    Вплив кверцетину на патоморфологічні характеристики кісток нижньої щелепи щурів після її перелому на тлі хронічної алкогольної інтоксикації / К. І. Нестуля, І. І. Старченко, В. О. Костенко // Актуал. пробл. сучасн. мед. : Вісн. Укр. мед. стомат. акад. : науково-практичний журнал. - 2024. - Т. 24, № 2. - С. 120-124 . - ISSN 2077-1096


MeSH-~главная:
ПЕРЕЛОМЫ КОСТИ -- FRACTURES, BONE
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
АЛКОГОЛЬНАЯ ИНТОКСИКАЦИЯ -- ALCOHOLIC INTOXICATION
КВЕРЦЕТИН -- QUERCETIN
Анотація: Досліджено водорозчинної форми кверцетину на патоморфологічні характеристики кісток нижньої щелепи щурів після її неповного перелому за умов хронічної алкогольної інтоксикації. Експеримент було проведено на 14 білих щурах-самцях лінії Вістар масою 190–240 г, яких рандомно було розподілено на 2 групи: 1-шу групу складали щури, яким відтворювали неповний перелом нижньої щелепи на тлі хронічної алкогольної інтоксикації; тваринам 2-ї груп протягом 14 діб після моделювання цієї патології щоденно внутрішньоочеревинно вводили водорозчинну форму кверцетину (корвітин») у добовій дозі 10 мг/кг у перерахунку на кверцетин. Показано, що хронічна алкогольна інтоксикація сприяє затримці репаративної регенерації кісткової тканини після неповного перелому нижньої щелепи, що супроводжується зменшенням відносної кількості ретикулофіброзної кісткової тканини та клітинних елементів фібробластичного ряду в ділянці пошкодження, особливо зрілих фібробластів, а також затримкою дозрівання грануляційної тканини. Введення кверцетину за умов експерименту достатньою мірою на 14 добу посттравматичного періоду забезпечує нормалізацію регенераторного процесу, підтвердженням чого є збільшення відносної кількості ретикулофіброзної кісткової тканини, переважання в грануляційній тканині клітин фібробластичного ряду, прискорення формування кровоносного мікроциркуляторного русла регенерата.
Перейти к внешнему ресурсу Текст

Дод.точки доступу:
Старченко, І. І.
Костенко, В. О.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

4.


    Хатту, В. В.
    Кісткоутворення та остеорезорбція у пацієнтів із післяопераційними дефектами кісткової тканини нижньої щелепи на тлі запальних процесів / В. В. Хатту // Актуал. пробл. сучасн. мед. : Вісн. Укр. мед. стомат. акад. : науково-практичний журнал. - 2024. - Т. 24, № 2. - С. 96-98 . - ISSN 2077-1096


MeSH-~главная:
ЗУБОВ ЭКСТРАКЦИЯ -- TOOTH EXTRACTION (тенденции)
ПЛАЦЕНТЫ ЭКСТРАКТЫ -- PLACENTAL EXTRACTS (диагностическое применение)
КВЕРЦЕТИН -- QUERCETIN (диагностическое применение)
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
Анотація: Операція видалення зуба протягом тривалого часу є найбільш поширеним оперативним втручанням. Важливою умовою для подальшого заміщення дефекту зубного ряду, в тому числі й за рахунок дентальної імплантації - збереження висоти альвеолярного паростку, який зазнає суттєвого зниження після видалення зуба. Метою дослідження було встановити вплив кріоконсервованої плаценти та кверцетину на маркери кісткоутворення та остеорезорбції у ротовій рідині. У дослідженні взяли участь 90 пацієнтів, яким було проведено видалення зуба нижньої щелепи на тлі запального процесу. Пацієнти були розподілені на 3 клінічні групи по 30 осіб: 1-ша група - після видалення зуба застосовувався препарат кріоконсервованої плаценти; 2-га група – проводилася комбінована терапія кріоконсервованої плаценти в поєднанні з кверцетином; 3-тя (контрольна) група – видалення зуба проводилося за класичною методикою. Вміст остеокальцину та матриксної металопротеїнази-8 у ротовій рідині пацієнтів усіх клінічних груп визначали на 1-шу, 10-ту, 20-ту, 30-ту, 90-ту та 180-ту добу після операції видалення зуба. Антагонізм «остеокальцин матриксна металопротеїназа-8» відмічали у ротовій рідині в процесі репаративного остеогенезу. Проте, статистично значущі зміни даного маркеру відмічали на більш ранніх термінах спостереження та вони мали більш виражений характер, що може бути обумовленим переважанням локальних змін. Це може свідчити про активацію процесів резорбції кісткової тканини на ранні терміни дослідження та остеогенезу – на більш пізні терміни спостереження. Найнижчу динаміку досліджуваних показників відмічали за умов проведення лікування із використанням кріоконсервованої плаценти у комбінації із кверцетином.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

5.


   
    Особливості лікування гіпермобільності суглобових голівок і вивихів нижньої щелепи на тлі переломів виросткових відростків нижньої щелепи як профілактики алопластичних заміщень скроневонижньощелепного суглоба / О. А. Торопов [и др.] // Укр. стоматол. альманах = Ukrainian Dental Almanac : науково-практичний фаховий журнал. - 2024. - № 1. - С. 40-43 . - ISSN 2409-0255


MeSH-~главная:
ВИСОЧНО-НИЖНЕЧЕЛЮСТНОЙ СУСТАВ -- TEMPOROMANDIBULAR JOINT (патология, повреждения, хирургия)
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
ВЫВИХИ -- DISLOCATIONS
ЧЕЛЮСТИ НИЖНЕЙ МЫЩЕЛКОВЫЙ ОТРОСТОК -- MANDIBULAR CONDYLE
ЧЕЛЮСТИ НИЖНЕЙ ПЕРЕЛОМЫ -- MANDIBULAR FRACTURES
АРТРОПЛАСТИКА ЗАМЕСТИТЕЛЬНАЯ -- ARTHROPLASTY, REPLACEMENT
Анотація: Гострі, хронічні й рецидивні вивихи натепер трактують як стан, при якому відросток нижньої щелепи зміщується зі своїх суглобів і потребує маніпуляцій іншої особи, щоб повернутися в нормальне положення. Таким станам зазвичай передують або ятрогенні фактори, у тому числі переломи гілки нижньої щелепи, або нестабільність суглоба й гіпермобільність його голівок. Ця патологія потребує персоніфікованого алгоритму лікування: у кожному конкретному випадку слід чітко врахувати клінікорентгенологічні ознаки даної патології та визначитися в методиці консервативного або хірургічного лікування. Кожна з них має свої переваги й недоліки, також можливе комбіноване їх застосування, що є запорукою профілактики тяжчих ускладнень, які можуть призвести до алостатичних заміщень компонентів суглоба або його заміни в цілому. Мета дослідження: провести порівняльний аналіз даних клінічних обстежень, консервативного й хірургічного лікування, ускладнень і післяопераційних результатів, ураховуючи поширеність хронічних вивихів нижньої щелепи на тлі переломів виросткових відростків. Проаналізовано клінічні випадки хронічних вивихів нижньої щелепи тривалістю від одного до трьох місяців після проведення остеосинтезу. Спроби ручного вправлення не мали позитивного результату, тому було прийняте рішення консервативного лікування пацієнтів за допомогою накусних блоків із самотверднучої пластмаси й застосуванням еластичних методів фіксації нижньої щелепи, що дало позитивний результат уже на третій тиждень лікування. Також цих пацієнтів спостерігали в клініці протягом 6 місяців без візуалізації ускладнень і механічного, і запального характеру. Підкреслено, що в кожному конкретному випадку слід ураховувати всі особливості патогенезу цього захворювання і складати персоніфікований алгоритм лікування, який складається з консервативних методик, а за його неефективності виконувати хірургічне лікування.
Перейти к внешнему ресурсу Текст

Дод.точки доступу:
Торопов, О. А.
Аветіков, Д. С.
Скікевич, М. Г.
Іваницька, О. С.
Розколупа, О. О.
Локес, К. П.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

6.


    Бойко, А. А.
    Динаміка біохімічних маркерів гуморального імунітету і метаболізму в кістковій тканині нижньої щелепи за умов впливу на репаративний остеогенез / А. А. Бойко, О. А. Наконечна // Укр. стоматол. альманах = Ukrainian Dental Almanac : науково-практичний фаховий журнал. - 2024. - № 1. - С. 6-12 . - ISSN 2409-0255


MeSH-~главная:
КОСТИ ПЛОТНОСТЬ -- BONE DENSITY
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
ИММУНИТЕТ ГУМОРАЛЬНЫЙ -- IMMUNITY, HUMORAL
ИММУНОГЛОБУЛИН A -- IMMUNOGLOBULIN A
Анотація: Науково-практичне значення дослідження полягає в застосуванні за умов виникнення дірчастих дефектів кісткової тканини нижньої щелепи різних лікувальних заходів, спрямованих на прискорення процесів репаративного остеогенезу з використанням гідроксиапатитовмісного остеотропного матеріалу «Кістковий трансплантат Біомін ГТ» і тималіну (ін’єкції в навколишні м'які тканини), що й проаналізовано у статті. Мета дослідження – дослідити динаміку вмісту секреторного імуноглобуліну А й активності кислої та лужної фосфатаз у ротовій рідині щурів за умов впливу на процеси репаративного остеогенезу при заповненні кісткового дефекту остеотропним матеріалом та ін’єкцій тималіну в навколишні м'які тканини в різні строки дослідження.
Перейти к внешнему ресурсу Текст

Дод.точки доступу:
Наконечна, О. А.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

7.


    Yakymovych, D. V.
    Analysis of hard tissue density indicators of permanent teeth with different localization = Аналіз показників щільності твердих тканин постійних зубів різної локалізації / D. V. Yakymovych, Z. Z. Masna // Вісн. пробл. біол. і медицини = Bulletin of Problems in Biology and Medicine : український науково-практичний журнал. - 2024. - № 1(172). - С. 522-527 . - ISSN 2077-4214


MeSH-~главная:
ЗУБНАЯ ЭМАЛЬ -- DENTAL ENAMEL (патология)
ДЕНТИН -- DENTIN
ЗУБНОЙ РЯД ПОСТОЯННЫЙ -- DENTITION, PERMANENT
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE (рост и развитие)
ЧЕЛЮСТЬ ВЕРХНЯЯ -- MAXILLA (рост и развитие)
Анотація: Мінеральна щільність мінералізованих тканин є оптимальним біомаркером, що дозволяє при проведенні променевих обстежень пацієнтів одночасно з визначенням структурних та топографічних особливостей досліджуваних тканин, оцінити їх якісні характеристики. В стоматологічній практиці для визначення щільності кісткової тканини щелеп та твердих тканин зубів широке застосування має дентальна радіовізіографія. Метою нашого дослідження стало з’ясування особливостей та порівняння показників щільності твердих тканин пришийкової ділянки сформованих постійних зубів різної локалізації. Об’єкт і методи дослідження. Для визначення показників щільності твердих тканин пришийкової ділянки було опрацьовано рентгенограми 320 інтактних сформованих постійних зубів (n=10 для кожного зуба постійного прикусу). Показники щільності тканин у пришийковій ділянці визначали окремо для емалі та цементу на проксимальній та дистальній поверхнях зубів, для дентину – у проміжку між порожниною зуба та бічним краєм в проекції шийки зуба (тому в цій ділянці визначений показник був сумарним для власне дентину, та тканин, які на нього нашаровувались). Результати дослідження. Виявлено, що щільність усіх досліджуваних тканин зубів верхньої щелепи (перший та другий квадранти) є вищою, ніж у зубів-антагоністів нижньої щелепи (третій та четвертий квадранти), щільність емалі та дентину зубів правої сторони (перший та четвертий квадранти) є вищою, ніж у зубів лівої сторони (другий та третій квадранти), щільність цементу розподілена асиметрично – на верхній щелепі цей показник вищий зліва (другий квадрант), а на нижній – справа (четвертий квадрант). У всіх квадрантах найвищу щільність встановлена в ділянці дентину, мінімальну щільність мав цемент. Аналіз показників щільності всіх досліджуваних тканин зубів різних квадрантів та порівняння їх між собою за методом Крускала-Уолліса засвідчило наявність істотної різниці між усіма порівнюваними групами (p менше 0,05 для емалі, p менше 0,01 для дентину та цементу). При попарному порівнянні досліджуваних груп зубів істотну різницю мінеральної щільності емалі було встановлено лише між групами зубів першого (11-17) та другого (21-27) квадрантів, першого (11-17) та третього (31-37) квадрантів, другого (21-27) та четвертого (41-47) квадрантів (р менше 0,05), третього (31-37) та четвертого (41-47) квадрантів. При попарному порівнянні груп зубів різних квадрантів виявлено істотну різницю показників щільності дентину між групою першого (11-17) та третього (31-37) квадрантів, першого (11-17) та четвертого (41-47) квадрантів, другого (21-27) та третього (31-37) квадрантів, другого (21-27) та четвертого (41-47) квадрантів. Результати проведеного попарного порівняння груп зубів різних квадрантів засвідчили істотну різницю показників щільності цементу між зубами першого (11-17) та третього (31-37) квадрантів, другого (21-27) та третього (31-37) квадрантів, другого (21-27) та четвертого (41-47) квадрантів, третього (31-37) та четвертого (41-47) квадрантів. Воиявлена різниця якості емалі, дентину та цементу зубів різних квадрантів може бути однією з причин виникнення їх патологічних уражень. Висновки. Щільність емалі, дентину та цементу зубів верхньої щелепи є вищою, ніж у зубів-антагоністів нижньої щелепи, щільність емалі та дентину зубів правої сторони є вищою, ніж у зубів лівої сторони, щільність цементу розподілена асиметрично – на верхній щелепі цей показник вищий зліва, а на нижній – справа. У всіх квадрантах найвища щільність встановлена в ділянці дентину, найнижчу щільність мав цемент.
Перейти к внешнему ресурсу Текст

Дод.точки доступу:
Masna, Z. Z.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

8.


    Шаторна, В. Ф.
    Вплив важких металів на морфо-функціональний стан кісткової тканини / В. Ф. Шаторна // Вісн. пробл. біол. і медицини = Bulletin of Problems in Biology and Medicine : український науково-практичний журнал. - 2024. - № 1(172). - С. 77-81 . - ISSN 2077-4214


MeSH-~главная:
КОСТЬ И КОСТНЫЕ ТКАНИ -- BONE AND BONES (патофизиология)
БЕДРЕННАЯ КОСТЬ -- FEMUR
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
ХРЯЩ -- CARTILAGE
МЕТАЛЛЫ ТЯЖЕЛЫЕ -- METALS, HEAVY (вредные воздействия)
КАДМИЙ -- CADMIUM (вредные воздействия)
ЦИНК -- ZINC (вредные воздействия)
ЖЕЛЕЗО -- IRON (вредные воздействия)
КРЫСЫ -- RATS
Анотація: Одними з найбільш розповсюджених і небезпечних забрудників довкілля є важкі метали, які, потрапляючи до організму, призводять до гострих та відстрочених ускладнень, змінюють баланс мікроелементних систем, спричиняють захворювання або ускладнюють їх перебіг. Найбільш поширеними токсикантами навколишнього середовища в групі важких металів є солі ртуті, кадмію та свинцю, які при надходженні в організм ссавців стимулюють окислювальний стрес і конкурують з біогенними металами за зв’язування з активним центром багатьох білків і ферментів, викликаючи порушення їх функцій. Метою дослідження було виявлення рівню накопичення у кістках важких металів та визначення спектру морфологічних та біохімічних змін, що відбуваються в кістковій тканині різного типу після хронічного впливу важких металів за даними сучасної наукової літератури. Доведено, що кадмій, накопичуючись в організмі, чинить прямий чи опосередкований негативний вплив практично на всі органи, але найбільш значні зміни викликає у репродуктивній, ендокринній, імунній системах, крові, печінці і кістковій тканині, індукуючи дегенерацію або навіть трансмутацію клітин. Ключовим молекулярним механізмом, який лежить в основі Cd-індукованої цитотоксичності, вважається окислювальний стрес. Ряд наукових експериментальних досліджень, виконаних на початку ХХІ століття, показав, що однією з важливих «мішеней» негативного впливу солей кадмію є кісткова та хрящова тканини, а тривала експозиція токсиканту на організм призводить до збільшення крихкості кісток скелету та зниження мінеральної щільності. Накопичення кадмію в кістковій тканині призводить до зниження рівню кальцію та цинку, що порушує базові процеси осифікації та негативно впливає на хрящову суглобову тканину. Розуміння механізмів остео – і хондротоксичності кадмію дозволить знайти адекватні методи терапії кадмійіндукованого остеопорозу та попередити негативний вплив токсиканта на кістково-хрящову тканину. Важливо продовжувати наукові дослідження для розробки нових ефективних заходів захисту та лікування, а також для забезпечення здорового майбутнього наших нащадків. Невідкладність вирішення цієї проблеми полягає в комплексному підході, що охоплює як медичні, так і біологічні та екологічні аспекти.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

9.


    Shatorna, V. F.
    Influence of heavy metals on morpho-functional state of bone tissue / V. F. Shatorna // Вісн. пробл. біол. і медицини = Bulletin of Problems in Biology and Medicine : український науково-практичний журнал. - 2024. - № 1(172). - С. 75-77. - 79-80 . - ISSN 2077-4214


MeSH-~главная:
КОСТЬ И КОСТНЫЕ ТКАНИ -- BONE AND BONES (патофизиология)
БЕДРЕННАЯ КОСТЬ -- FEMUR
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
ХРЯЩ -- CARTILAGE
МЕТАЛЛЫ ТЯЖЕЛЫЕ -- METALS, HEAVY (вредные воздействия)
КАДМИЙ -- CADMIUM (вредные воздействия)
ЦИНК -- ZINC (вредные воздействия)
ЖЕЛЕЗО -- IRON (вредные воздействия)
КРЫСЫ -- RATS
Анотація: Одними з найбільш розповсюджених і небезпечних забрудників довкілля є важкі метали, які, потрапляючи до організму, призводять до гострих та відстрочених ускладнень, змінюють баланс мікроелементних систем, спричиняють захворювання або ускладнюють їх перебіг. Найбільш поширеними токсикантами навколишнього середовища в групі важких металів є солі ртуті, кадмію та свинцю, які при надходженні в організм ссавців стимулюють окислювальний стрес і конкурують з біогенними металами за зв’язування з активним центром багатьох білків і ферментів, викликаючи порушення їх функцій. Метою дослідження було виявлення рівню накопичення у кістках важких металів та визначення спектру морфологічних та біохімічних змін, що відбуваються в кістковій тканині різного типу після хронічного впливу важких металів за даними сучасної наукової літератури. Доведено, що кадмій, накопичуючись в організмі, чинить прямий чи опосередкований негативний вплив практично на всі органи, але найбільш значні зміни викликає у репродуктивній, ендокринній, імунній системах, крові, печінці і кістковій тканині, індукуючи дегенерацію або навіть трансмутацію клітин. Ключовим молекулярним механізмом, який лежить в основі Cd-індукованої цитотоксичності, вважається окислювальний стрес. Ряд наукових експериментальних досліджень, виконаних на початку ХХІ століття, показав, що однією з важливих «мішеней» негативного впливу солей кадмію є кісткова та хрящова тканини, а тривала експозиція токсиканту на організм призводить до збільшення крихкості кісток скелету та зниження мінеральної щільності. Накопичення кадмію в кістковій тканині призводить до зниження рівню кальцію та цинку, що порушує базові процеси осифікації та негативно впливає на хрящову суглобову тканину. Розуміння механізмів остео – і хондротоксичності кадмію дозволить знайти адекватні методи терапії кадмійіндукованого остеопорозу та попередити негативний вплив токсиканта на кістково-хрящову тканину. Важливо продовжувати наукові дослідження для розробки нових ефективних заходів захисту та лікування, а також для забезпечення здорового майбутнього наших нащадків. Невідкладність вирішення цієї проблеми полягає в комплексному підході, що охоплює як медичні, так і біологічні та екологічні аспекти.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

10.


   
    Мінеральний склад кісткової тканини нижньої щелепи при змодельованому пародонтиті на тлі метаболічного ацидозу: результати експериментальних досліджень / О. Й. Кордіяк [и др.] // Актуал. пробл. сучасн. мед. : Вісн. Укр. мед. стомат. акад. : науково-практичний журнал. - 2024. - Т. 24, № 1. - С. 94-99 . - ISSN 2077-1096


MeSH-~главная:
ПЕРИОДОНТА БОЛЕЗНИ -- PERIODONTAL DISEASES
КОСТИ ПЛОТНОСТЬ -- BONE DENSITY
ЧЕЛЮСТЬ НИЖНЯЯ -- MANDIBLE
АЦИДОЗ -- ACIDOSIS
КИСЛОТНО-ЩЕЛОЧНОГО РАВНОВЕСИЯ НАРУШЕНИЯ -- ACID-BASE IMBALANCE
Анотація: Деструктивні зміни кісткової тканини коміркової частини нижньої щелепи визначають ступінь важкості перебігу та впливають на результат лікування захворювань пародонту. Порушення балансу макро- та мікроелементів призводить до структурно-функціональних змін у кістковій тканині коміркової частини нижньої щелепи, а в поєднанні з запальним процесом у м’яких тканинах пародонту веде до втрати зубів. Мінеральні елементи, які є депоновані в кістках, входять у буферні системи організму і здатні впливати на метаболічні процеси макроорганізму шляхом мобілізації в кров’яне русло. Мета роботи. Порівняльний аналіз вмісту мінеральних елементів у кістковій тканині альвеолярного паростку нижньої щелепи щурів при змодельованому експериментальному пародонтиті, який виникає на тлі метаболічних порушень, і після проведеної фармакотерапевтичної корекції. Матеріали та методи. Дослідження було проведено на 80 білих безпородних статевозрілих щурах-самцях віком 2-4 місяці і масою 120-200 г. Тварини були розділені на 5 груп (по 16 у кожній): дві контрольні – ІК (негативний контроль) і ІІК (умовно позитивний контроль) та три дослідні: ІД, ІІД, ІІІД. Контрольну (1-шу) групу склали тварини, які протягом усього експерименту перебували на стандартному раціоні віварію. Тваринам 2-5-ї груп моделювали пародонтит, для цього щурам вводили per os 0,04% розчин амонію хлориду (NH4Cl) протягом 30 діб. Тварини 3 групи з експериментальним пародонтитом отримували внутрішньом’язово 5% розчин мельдонію дигідрату 0,25 мг на 1 кг ваги. Тваринам 4-ї групи пародонтит коригували за допомогою препарату кальцію першого покоління – «Кальцію гліцерофосфат» із розрахунку 133 мг на 1 кг ваги щура. Тваринам 5-ї групи пародонтит коригували 5% розчином мельдонію дигідрату в поєднанні з кальцію гліцерофосфатом із розрахунку 133 мг на 1 кг ваги щура. Вміст цинку та магнію визначали атомно-абсорбційним методом, стронцію, кальцію, натрію, калію – атомно-емісійним, фосфору та заліза – фотометричним методом. Результати дослідження. Зміна кількості елементів у кістковій тканині коміркової частини нижньої щелепи свідчить про нерівномірність та різні механізми перебігу процесу мінералізації в залежності від обраного засобу корекції. Позитивний ефект корекції проявляється в тому, що сприяє поступовому підвищенню ступеня щільності шляхом накопичення досліджуваних елементів у кістковій тканині нижньої щелепи щурів, що свідчить про зворотність патологічних змін на даному досліджуваному етапі експерименту. Висновки. Проведені дослідження підтверджують, що кісткова тканина коміркової частини нижньої щелепи є лабільною системою, яка активно реагує як на дію несприятливих чинників, так і на вплив коригуючих засобів зміною кількісного складу та процентного співвідношення макро- та мікроелементів.
Перейти к внешнему ресурсу Текст

Дод.точки доступу:
Кордіяк, О. Й.
Мороз, К. А.
Гонта, З. М.
Немеш, О. М.
Шилівський, І. В.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

 1-10    11-20   21-30   31-40   41-50   51-60      
 
© 2017-2023
Бібліотека Полтавського державного медичного університету
36011, м. Полтава, вул. Шевченка, 23
© Міжнародна асоціація користувачів і розробників
електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)