Головна Спрощений режим Опис

Бази даних


Періодичні видання. Статті - результати пошуку 148913

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийінформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: <.>II=КУ27/2017/16/4<.>
Загальна кількість знайдених документів : 24
Показані документи с 1 за 20
 1-20    21-24 
1.


    Дейнека, С. Є.
    Internet-новини клінічної та експериментальної патології. Частина LVII / С. Є. Дейнека, К. І. Яковець, В. Д. Сорохан // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 129-131. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ИНТЕРНЕТ -- INTERNET
ПАТОЛОГИЯ КЛИНИЧЕСКАЯ -- PATHOLOGY, CLINICAL (тенденции)
Дод.точки доступу:
Яковець, К.І.
Сорохан, В.Д.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

2.


   
    The role of a teacher in the upbringing of professional and personal qualities of students / L. D. Boreyko [et al.] // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - P125-128. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
СТУДЕНТЫ МЕДИЦИНСКИХ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ -- STUDENTS, HEALTH OCCUPATIONS
Анотація: Мета роботи - проаналізувати роль викладача у вихованні професійно-особистісних якостей студентів. Матеріал і методи. Роль викладача у вихованні майбутнього лікаря як творчої особистості і професійного спеціаліста має велике значення на ринку праці. Проблема цінного відношення до світу, функціонування цінних орієнтацій в роботі лікаря займає важливе місце, тому вкрай необхідно розвивати у студентів відповідні мотивації і цінності особистості лікаря, здібності до креативного, системного застосування знань у розв'язанні професійних теоретичних і практичних завдань. Результати. Виховання студента як спеціаліста орієнтовано на розвиток глибокої зацікавленості, любові до вибраної професії, професійного самоусвідомлення, відповідальності, умінні ставити творчі і ефективно розв'язувати професійні завдання в галузі медицини, готовності приймати нестандартні рішення; відкритості до нових досягнень науки і практики. Важливу роль у цьому процесі займає особистість викладача, особливо з дисциплін професійної орієнтації. Висновок. Куратор є організатором діяльності студента і координатором виховних дій. Його роль полягає у створенні таких умов, які б допомогли студенту знайти себе і своє місце в студентському колективі і в соціальному житті. Співпраця між викладачем та студентом сприяє реалізації мети професійної підготовки шляхом формування любові та відповідального відношення до вибраної професії, формування основ професійної майстерності.
Дод.точки доступу:
Boreyko, L.D.
Semenenko, S.B.
Tymofiychuk, I.R.
Slobodian, X.V.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

3.


    Biduchak, A. S.
    Development of conflictology as science / A. S. Biduchak // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - P122-124. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
КОНФЛИКТ (ПСИХОЛОГИЯ) -- CONFLICT (PSYCHOLOGY)
Анотація: Мета роботи - провести системно-історичний аналіз світових наукових досліджень з організації становлення конфліктології, як науки в різні історичні часи. Матеріал і методи. Матеріалами дослідження слугували джерела наукової літератури, що дозволило виявити історичні погляди вчених розвитку та становлення конфліктології в різні історичні періоди. Результати. Проаналізовано виникнення та розвиток конфліктології, як науки, в історично-цивілізаційному аспекті. Досліджено формування різних поглядів та понять конфліктології, з урахуванням негативних й позитивних наслідків. Висновки. Історичний досвід розвитку конфліктології, як науки, дає унікальну можливість знайти способи запобігання виникнення конфлікту, а врахування негативного досвіду в минулому сприяє уникненню його у майбутньому.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

4.


    Авраменко, А. А.
    Случай ложноотрицательного результата хелик-теста у больного хроническим неатрофическим гастритом после применения ингибитора протонной помпы / А. А. Авраменко // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 118-121. - Библиогр. в конце ст.


MeSH-~главная:
ПРОТОННЫХ НАСОСОВ ИНГИБИТОРЫ -- PROTON PUMP INHIBITORS
ЛОЖНООТРИЦАТЕЛЬНЫЕ РЕАКЦИИ -- FALSE NEGATIVE REACTIONS
ГАСТРИТ -- GASTRITIS (терапия)
Анотація: Резюме. Проаналізовано випадок помилково негативного результату ХЕЛІК-тесту у хворого на хронічний неатрофічний гастрит віком 25 років, який напередодні обстеження 3 дні приймав інгібітор протонної помпи "Омепразол". При комплексному обстеженні пацієнта з'ясовано, що прийом інгібітора протонної помпи спровокував формування внутрішньоклітинного "депо" гелікобактерної інфекції в слизовій тіла шлунка, що і призвело до помилково негативного результату ХЕЛІК-тесту.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

5.


    Ярема, Я. І.
    Хірургічне лікування критичної ішемії нижніх кінцівок при оклюзійно-стенотичному ураженні артерій стопи / Я. І. Ярема // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 115-117. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
КОНЕЧНОСТЬ НИЖНЯЯ -- LOWER EXTREMITY (патология, хирургия)
ИШЕМИЯ -- ISCHEMIA (хирургия)
АРТЕРИЙ ОККЛЮЗИРУЮЩИЕ БОЛЕЗНИ -- ARTERIAL OCCLUSIVE DISEASES
Анотація: Мета роботи - проаналізувати результати реконструктивних операцій на артеріях стопи у лікуванні хворих з критичною ішемією нижніх кінцівок (КІНК). Матеріали та методи. За період з січня 2008 р. по вересень 2017 р. у відділенні судинної хірургії Львівської обласної клінічної лікарні виконано реконструктивні операції на артеріях стопи у 41 хворого з КІНК. Середній вік пацієнтів - 65 (62,97%) років, чоловіки становили більшість - 34 (83%), жінок, відповідно,було 7 (17%). Результати. Реконструктивні операції на артеріях стопи нерідко залишаються єдиним шансом уникнути ампутації у хворих з КІНК. Проте широкому впровадженню методики перешкоджає як ментальність хірургів, так і технічна складність, зумовлена геометричними параметрами реконструйованих судин, а також топографо-анатомічними особливостями проведення шунта. За період спостереження виконано 5 (12,2%) високих ампутацій, у 28 (68,3%) випадках обмежилися некректоміями та малими ампутаціями. Загалом вдалося зберегти кінцівки в 36 (87,8%) хворих. Висновки. 1. Реконструктивна хірургія артерій стопи є ефективним методом корекції КІНК у хворих з дистальними ОСУ. 2. Краща прохідність шунтів спостерігається при використанні в якості притоку підколінної артерії, причому залежності від місця локалізації дистального анастомозу не встановлено.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

6.


   
    Перспективи застосування магнітолазерної терапії при лікуванні експериментальної нейропатії / Н. І. Шовкова [и др.] // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 107-114. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
МАГНИТНЫМИ ПОЛЯМИ ТЕРАПИЯ -- MAGNETIC FIELD THERAPY (использование, методы)
ЛИЦЕВОГО НЕРВА БОЛЕЗНИ -- FACIAL NERVE DISEASES (терапия)
Анотація: Мета роботи - встановити морфофункціональні зміни провідникового апарату позачерепної частини лицевого нерва кроля при експериментальній нейропатії та її корекції магнітолазерною терапією. Матеріали та методи. Матеріалом для дослідження послужила позачерепна частина лицевого нерва (ЛН) 15 кролів, із яких: 5 були інтактними тваринами, у 5 моделювали експериментальну холодову нейропатію, 5 - з нейропатією при комбінованій дії постійного електромагнітного поля і лазерного випромінення. Використали гістологічні (забарвлення за Кульчицьким, Маркі, Массоном, Ренсоном), електронномікроскопічні методи дослідження, електронейроміографію та морфометрію зі статистичною обробкою даних. Результати. У процесі розвитку холодової нейропатії ЛН нами виділено стадію реактивно-дистрофічних змін. У більшості мієлінових нервових волокон спостерігається нерівномірність забарвлення, виражений набряк і деструкція мієлінової оболонки з оголенням аксонів та накопиченням залишків мієліну в цитоплазмі нейролемоцитів. Зменшується кількість дрібних і середніх та збільшується число великих мієлінових нервових волокон (НВ). Наслідком демієлінізації окремих аксонів є збільшення числа безмієлінових НВ. У цій стадії амплітуда М-відповіді знижується, спостерігається зниження амплітуди і збільшення латентного періоду F-хвилі та її поліфазність, а зниження швидкості проведення імпульсу (ШПІ) складає 79,3%, що вказує на глибоку морфо-функціональну перебудову нервових провідників. При магнітолазерній терапії відбувається активація процесів фагоцитозу, що сприяє видаленню продуктів розпаду, які утворилися в результаті холодової травми та ішемії, вже до 10 доби. Це скорочує час демієлінізації і сприяє активації процесів ремієлінізації за рахунок покращення кровопостачання. Підтвердженням цьому є незначні якісні, кількісні і метричні зміни у провідниковому апараті ушкодженого ЛН. Значно покращуються електронейроміографічні показники: зростає швидкість проведення імпульсів у проксимальному і дистальному відділах, швидше нормалізується поріг Н-рефлексу і співвідношення його максимальної амплітуди до М-відповіді, збільшується амплітуда і скорочується латентний період F-хвилі. Висновки. Магнітолазерна терапія є ефективною при лікуванні експериментальної нейропатії ЛН, оскільки, відновлює структурну організацію гемомікроциркуляторного русла, нормалізується проникність судинної стінки, за рахунок чого пришвидшується утилізація продуктів розпаду мієліну, покращується живлення НВ і їх ремієлінізація.
Дод.точки доступу:
Шовкова, Н.І.
Жураківська, О.Я.
Попович, Ю.І.
Міськів, В.А.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

7.


    Шадід, Фаді Хаза Файяз
    Показники хронічного запального процесу, ендотеліальної дисфункції та церебрального кровообігу у хворих на неврологічні прояви остеохондрозу поперекового відділу хребта / Фаді Хаза Файяз Шадід // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 102-106. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ОСТЕОХОНДРОЗ ПОЗВОНОЧНИКА -- SPINAL OSTEOCHONDROSIS (осложнения, этиология)
ВОСПАЛЕНИЕ -- INFLAMMATION
МОЗГОВОГО КРОВООБРАЩЕНИЯ РАССТРОЙСТВА -- CEREBROVASCULAR DISORDERS
Анотація: Мета роботи - доказати наявність системної запальної відповіді у хворих на дискогенні поперекові радикулопатії та виявити її вплив на ендотеліальну функцію та цереброваскулярну реактивність. Матеріал та методи. Обстежено 85 хворих чоловічої статі у віці від 19 до 45 років (середній вік склав 34,05±5,7). Серед обстежених хворих було 45 хворих на радикулопатії (20 - радикулопатія S1, 20 - радикулопатія L5, 5 - радикулопатія L4), верифіковані за допомогою нейровізуалізації та 40 хворих на рефлекторні прояви остеохондрозу поперекового відділу хребта (21 хворий на люмбалгію та 19 хворих на люмбоішіалгію). Обстеження включало вивчення ендотелійзалежної вазодилятації плечової артерії в тесті Целермаєра, визначення цереброваскулярної реактивності за допомогою коефіціента Овершута, імуноензиматичне визначення в плазмі крові фібронектину, фактору некрозу пухлин (TNF-а) та розчинної fms-подібної тирозинкінази-1 (sFlt-1). Результати. Отримані дані показують вірогідне підвищення рівнів фібронектину та фактору некрозу пухлин альфа на тлі пониження концентрації розчинної fms-подібної тирозинкінази-1 в групі хворих на дискогенні поперекові радикулопатії порівняно з групою контролю та групою хворих на рефлекторні люмбалгії. Показано також зниження церероваскулярного резерву та ендотелійзалежної вазодилятації в групі хворих на дискогенні радикулопатії. Висновки. У пацієнтів молодого віку, які страждають на хронічну дискогенну поперекову радикулопатію спостерігаються ознаки хронічного запального процесу та ендотеліальної дисфункції з порушенням резервів ауторегуляції мозкового кровообігу.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

8.


    Черемісіна, В. Ф.
    Функціональна активність тромбоцитарної ланки гемостазу при екпериментальному моделюванні гінгівіту / В. Ф. Черемісіна, А. І. Березнякова // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 97-101. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ГЕМОСТАЗ -- HEMOSTASIS
ТРОМБОЦИТЫ -- BLOOD PLATELETS
ГИНГИВИТ -- GINGIVITIS (кровь, этиология)
Анотація: Мета роботи - вивчити функціональну активність тромбоцитарної ланки гемостазу при експериментальному моделюванні гінгівіту і альвеолита. Матеріал і методи. Дослідження проведено на нелінійних лабораторних білих щурах-самцях масою 240,0 ± 30,0 г, розділених на чотири групи: експериментальний гінгівіт, альвеоліт і дві групи інтактного контролю за допомогою обстеження агрегації тромбоцитів, визначення в сечі сумарного, вільного і пов'язаного оксипролина, проведення морфологічної верифікації змін у кістковій тканині пародонта щурів. Результати. Агрегаційна активність тромбоцитів за умови низької концентрації індуктора АДФ при альвеоліті підвищує ступінь і швидкість агрегації. Високі концентрації АДФ змін агрегації тромбоцитів не викликають. Зміни всіх рівнів оксипролина в сечі щурів засвідчують розпад колагену різного ступеня, залежно від патології. Висновки. Низькі концентрації (2,5 мкмоль/л) аденозиндифосфата підвищують функціональну активність тромбоцитів. Високі концентрації (5,0 і 10,0 мкмоль/л) аденозиндифосфата не впливають на функціональну активність тромбоцитів у тварин з альвеолітом. Зміни всіх рівнів оксипролина в сечі щурів, виявлені у щурів з гінгівітом, і зниження вільного оксипроліну у щурів з альвеолитом вказують на виражене уповільнення розпаду колагену при гінгівіті і початок цього процесу у тварин з альвеолитом.
Дод.точки доступу:
Березнякова, А.І.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

9.


   
    Патогенетичне обгрунтування комплексного лікування хворих на хронічний панкреатит, коморбідний із остеоартрозом та ожирінням, щодо корекції розладів протеїназо-інгібіторної системи та обміну компонентів сполучної тканини / О. С. Хухліна [и др.] // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 88-96. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ПАНКРЕАТИТ ХРОНИЧЕСКИЙ -- PANCREATITIS, CHRONIC (терапия)
ОСТЕОАРТРИТ -- OSTEOARTHRITIS
ОЖИРЕНИЕ -- OBESITY
ПРОТЕАЗЫ ИНГИБИТОРЫ -- PROTEASE INHIBITORS
СОЕДИНИТЕЛЬНАЯ ТКАНЬ -- CONNECTIVE TISSUE (патология)
Анотація: Резюме. На сьогодні частота коморбідного перебігу хронічного панкреатиту (ХП) та ожиріння в останній час істотно зросла, особливо у осіб другої половини зрілого та похилого віку, як в Україні, так і у світі. Мета дослідження. Встановити механізми взаємообтяження хронічного панкреатиту та остеоартрозу великих суглобів у хворих на ожиріння на підставі дослідження вмісту білкових та вуглеводно-білкових компонентів позаклітинного матриксу та протеїназо-інгібіторної системи, підвищити ефективність комплексного лікування за даної поліморбідності. Матеріали і методи. Обстежено 90 хворих на ХП віком від 45 до 63 років, серед яких 22 хворих на ХП мали нормальну масу тіла (1 група), 27 хворих на ХП страждали на ожиріння І ступеня (2 група), 41 хворий на ХП із коморбідними ожирінням І ступеня та остеоартрозом І-ІІ стадії кульшових та колінних суглобів (3 група). Для оцінки ефективності запропонованого лікування хворі 3-ї групи розподілені на дві підгрупи: 3А і 3Б. Група 3А (21 особа) отримувала базисне лікування загострення ХП: гіпокалорійну дієту з усуненням екстрактивних страв, антисекреторний (інгібітор протонової помпи), спазмолітичний (мебеверину гідрохлорид) упродовж 1 місяця, поліферментний (креон 10-20 тис. ОД) препарати, L-карнітин (стеатель, питна форма) по 1,0 (10 мл) 2 рази на день упродовж 90 днів. Група 3В (20 осіб), крім наведеної вище терапії, отримувала питну форму L-карнітину (стеатель) по 1,0 (10 мл) 2 рази на день та препарати L-глутатіон (гепавал) по 250 мг 2 рази на день упродовж 90 днів. Результати. Запропонована терапія сприяла нормалізації протеїназо-інгібіторного гомеостазу. За відсутності в базисній терапії інгібіторів протеїназ, комплексне застосування L-карнітину та L-глутатіону сприяло вірогідному зниженню інтенсивності лізису азоальбуміну в хворих обох груп відповідно у 1,2 та 1,6 раза (р0,05), за рахунок істотного пригнічення гіперпродукції інгібіторів протеїназ вміст у крові ?2-макроглобулінів вірогідно знизився у 1,6 та 2,2 раза (р0,05) із нормалізацією показників. Висновки. Обстежено в динаміці лікування хворих на хронічний панкреатит із коморбідними ожирінням та остеоартрозом великих суглобів, встановлені механізми взаємообтяження: гіперпродукція компонентів позаклітинного матриксу, гострофазових білків, підвищена деградація фукоглікопротеїнів та протеїназо-інгібіторний дисбаланс. Комплексна терапія хворих на ХП на тлі ОА та ожиріння із застосуванням антиоксиданта (L-глутатіону) та стабілізатора метаболізму (L-карнітину) на тлі базисного лікування призвела до врівноваження процесів синтезу та розпаду колагену та глікопротеїнів, гомеостазу протеїназо-інгібіторної системи, підсилення колагенолізу із досягненням балансу в системі метаболізму компонентів сполучної тканини, гомеостазу гідрогену сульфіду, що лежить в основі досягнення стабільної ремісії ХП, ОА, зниження ризику їх прогресування.
Дод.точки доступу:
Хухліна, О.С.
Смандич, В.С.
Антонів, А.А.
Мандрик, О.Є.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

10.


    Сторожук, М. В.
    Стан вільнорадикального окиснення ліпідів і білків та ендогенної інтоксикації у хворих на розацеа / М. В. Сторожук // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 82-87. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ПЕРЕКИСНОЕ ОКИСЛЕНИЕ ЛИПИДОВ -- LIPID PEROXIDATION
РОЗАЦЕА -- ROSACEA (этиология)
Анотація: Резюме. Мета роботи - визначити та проаналізувати показники вільнорадикального окиснення (ВРО) ліпідів і білків та ендогенної інтоксикації у хворих на розацеа залежно від клінічної форми та тривалості перебігу дерматозу. Матеріали та методи. Обстежено 64 хворих на розацеа (49 жінок, 15 чоловіків) віком від 28 до 63 років, з них у 23 діагностовано еритематозно-телеангіектатичну, а в 41-папуло-пустульозну стадію (форму) розацеа. У 21 пацієнта дерматоз тривав до 6 місяців, у 22 - від 6 до 12 місяців, у 21 - більше року. Стан вільнорадикального окиснення ліпідів і білків оцінювали за вмістом у плазмі і в еритроцитах малонового альдегіду (МА) та фракцій окиснювальної модифікації білків (ОМБ Е370 і ОМБ Е430) - у сироватці крові, а стан ендогенної інтоксикації - за вмістом у сироватці крові молекул середньої маси (МСМ Е254 та МСМ Е280) згідно із відомими методиками. Результати. У хворих на розацеа встановлено вірогідне підвищення рівня МА в плазмі і в еритроцитах (відповідно: на 51,4 % та 17,3 %, p0,001), а в сироватці крові - обох фракцій окиснювальної модифікації білків - ОМБ Е370 та ОМБ Е430 (відповідно: в 1,75 та 2,23 раза, р0,001), більш істотні зміни яких виявлено у хворих на розацеа з папуло-пустульозною стадією (формою) порівняно з пацієнтами з еритематозно-телеангіектатичною стадією (формою) дерматозу. У хворих на розацеа із тривалістю дерматозу до 6 місяців встановлено більш високий рівень показників ВРО білків, а більше року - зростання інтенсивності ВРО ліпідів та проявів ендогенної інтоксикації зі збільшенням рівня МСМ. Висновок. У хворих на розацеа встановлено активацію процесів вільнорадикального окиснення, які на ранніх стадіях дерматозу характеризуються більш інтенсивним окисненням білкових молекул, а зі збільшенням тривалості дерматозу - ліпідних структур, що супроводжується зростанням проявів ендогенної інтоксикації та є більш виразним у хворих на розацеа із папуло-пустульозною стадією (формою) дерматозу порівняно з пацієнтами із еритематозно-телеангіектатичною стадією (формою) розацеа.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

11.


    Савченко, А. А.
    Особливості ураження магістральних судин шиї при пухлинах каротидного вузла / А. А. Савченко, І. І. Кобза // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 76-81. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ШЕЯ -- NECK (патология)
СОННОЙ АРТЕРИИ БОЛЕЗНИ -- CAROTID ARTERY DISEASES (хирургия)
Анотація: Мета роботи - покращити результати хірургічного лікування пацієнтів з пухлинами каротидного вузла шляхом вивчення особливостей пухлинного ураження магістральних судин шиї. Матеріал і методи. Проведено аналіз особливостей ураження магістральних судин шиї у 72 пацієнтів, які перебували на стаціонарному лікуванні у відділенні судинної хірургії Львівської обласної клінічної лікарні за період 1997 по 2017 рр. У цій групі пацієнтів у 42 випадках діагностовано пухлину каротидного вузла (досліджувана група) та в 30 випадках пухлини іншого онкогенезу в ділянці каротидних артерій (контрольна група). Розрахунок статистичних показників проводився за допомогою програми Excel 2010 з визначенням достовірності результатів на основі тесту Фішера. Результати. На підставі даних УСГ, СКТ обстеження та результатів оперативного втручання у пацієнтів з пухлиною каротидного вузла ми спостерігали тромбоз яремної вени - 4,76 % (р=0,1931), інвазію в судинну стінку - 21,43 % (р=0,5344), девіацію внутрішньої сонної артерії - 30,95 % (р=0,0173, ВШ 6,28; 95%; 1,3-30,4), компресію - 90,48 % (р=0,0552). При цьому ступінь стенозу каротидних артерій не перевищував 60 %. У пацієнтів контрольної групи тромбоз яремної вени виявлено у 13,33 %, інвазія у стінку каротидних артерій у 23,33 %, девіація внутрішньої сонної артерії у 10,0 %, компресія з розвитком стенозу в 73,33 %. Статистичний аналіз між групами показав достовірну різницю, що для пухлини каротидного вузла характерним є компресія на судинну стінку з розвитком девіації внутрішньої сонної артерії. Висновок. Результати дослідження показують, що при пухлинах каротидного вузла у третині випадків виникає девіація внутрішньої сонної артерії. Тому у таких пацієнтів при хірургічних втручаннях необхідно володіти технікою корекції залишкових деформацій внутрішньої сонної артерії, що обумовлює виконання резекції та редресації загальної сонної артерії.
Дод.точки доступу:
Кобза, І.І.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

12.


    Пиндус, Т. А.
    Биохимические исследования ротовой жидкости пациентов с заболеваниями пародонта на фоне метаболического синдрома / Т. А. Пиндус, О. В. Деньга, О. А. Макаренко // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 70-75. - Библиогр. в конце ст.


MeSH-~главная:
ПЕРИОДОНТА БОЛЕЗНИ -- PERIODONTAL DISEASES
МЕТАБОЛИЧЕСКИЙ СИНДРОМ X -- METABOLIC SYNDROME X
РОТОВОЙ ПОЛОСТИ СЛИЗИСТАЯ ОБОЛОЧКА -- MOUTH MUCOSA (патология)
Анотація: Резюме. Метаболічний синдром має тісний зв'язок з розвитком різних захворювань, у тому числі з патологією тканин пародонту. Однак багато питань, пов'язаних з біохімічним статусом ротової рідини пацієнтів при метаболічному синдромі, залишаються відкритими. Мета дослідження. Вивчення біохімічних показників ротової рідини пацієнтів при лікування генералізованого пародонтиту, що протікає на тлі метаболічного синдрому. Матеріали та методи. У дослідженні брало участь 53 людини віком 30-50 р. з діагнозами хронічний генералізований пародонтит і метаболічний синдром (28 осіб - основна група, 25 осіб - група порівняння). Пацієнти основної групи додатково до базової терапії отримували 2 рази на рік розроблений лікувально-профілактичний комплекс препаратів. У ротовій рідині на різних етапах спостереження оцінювалися вміст тригліцеридів, холестерину, глюкози, а також активність уреази, лізоциму, індекс ступеня дисбіозу і активність еластази. Результати досліджень. Показано високу ефективність розробленого лікувально-профілактичного комплексу і при лікуванні генералізованого пародонтиту на тлі метаболічного синдрому, що дозволив нормалізувати біохімічні показники ротової рідини пацієнтів.
Дод.точки доступу:
Деньга, О.В.
Макаренко, О.А.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

13.


   
    Оптимізація тактики ведення багатоплідної вагітності та пологів / І. М. Нікітіна [и др.] // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 63-69. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
БЕРЕМЕННОСТЬ МНОГОПЛОДНАЯ -- PREGNANCY, MULTIPLE
РОДОРАЗРЕШЕНИЯ ПРОЦЕСС -- LABOR, OBSTETRIC
Анотація: Резюме. Проведений ретельний аналіз перебігу пологів та перинатальних наслідків у вагітних двійнею. Доведено, що багатоплідна вагітність є чинником високого ризику перинатальних ускладнень. Вивчено особливості процесу неонатальної адаптації у близнюків залежно від тактики розродження. Мета дослідження - поліпшення перинатальних наслідків у жінок з багатоплідною вагітністю шляхом оптимізації тактики ведення вагітних. Матеріал і методи. Обстеженено 68 вагітних з двійнею після екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), що склали І групу, 62 вагітних зі спонтанною двійнею - ІІ група, та 38 жінок з самостійною одноплідною вагітністю, котрі увійшли в контрольну групу. Вагітних І та ІІ груп залежно від призначеного лікування розділено на дві підгрупи: ІА (36 вагітних) та ІІА (32 вагітних) отримували стандартний обсяг лікувально-профілактичних заходів. Підгрупи ІВ (32 вагітних) та ІІВ (30 вагітних), крім стандартних лікувально-профілактичних заходів, отримували натуральний мікронізований прогестерон (200 мг 3 рази на добу). Усім вагітним проведено повне клініко-лабораторне обстеження з використанням ультразвукового дослідження (УЗД), доплерометрії, кардіотокографії (КТГ), визначення біофізичного профілю плода. Проведений аналіз перебігу вагітності, пологів, післяпологового періоду та стан неонатальної адаптації в обстежуваних групах. У неонатальному періоді здійснювали нейросонографію, у частини новонароджених відслідковували психомоторний розвиток у перші шість місяців життя. Отримані результати статистично обробляли з використанням стандартних пакетів прикладного статистичного аналізу (Statistic 6.0 for Windows, Statgraphics v. 7.0). Результати. Результати аналізу перебігу вагітності у пацієнток з ЕКЗ виявили кількість серйозних ускладнень під час вагітності та пологів: загроза передчасних пологів (66,2 %), плацентарна дисфункція (48,5 %), залізодефіцитна анемія (51,5 %), прееклампсія (52,9 %), передчасний розрив плодових оболонок (17,6 %), слабкість пологової діяльності (27,9 %), а також значна частота оперативного розродження (30,9 %). На фоні гормональної підтримки відзначено зменшення частоти дуже ранніх передчасних пологів у І групі в 1,6 раза, ранніх передчасних пологів - на 1,5 раза та збільшення частоти пізніх передчасних пологів в 1,4 раза, що є сприятливим прогностичним фактором зменшення перинатальних утрат. Серед основних методів розродження варто вказати на велику частоту кесаревого розтину в І А підгрупі (55,6 %) та ІІ А підгрупи (46,9 %), кожна з яких була значно вищою порівняно з групою контролю (10,5 %), (р 0,05). Недоношеність і глибока морфофункціональна незрілість притаманні дітям, народженим під час передчасних пологів, що значно впливало на оцінку за шкалою Апгар, яка в І групі була нижчою, ніж в ІІ групі та групі контролю (р 0,05). Висновки. Диференційований підхід до підготовки та ведення пологів, ретельне спостереження за пацієнтками та динамічний моніторинг стану плодів дозволяють знизити частоту постнатальних ускладнень, сприяючи зниженню перинатальної захворюваності і смертності.
Дод.точки доступу:
Нікітіна, І.М.
Калашник, Н.В.
Бабар, Т.В.
Болотна, М.А.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

14.


    Нагірняк, В. М.
    Розрахунок коефіцієнтів відбиття та переносу плоскої ультразвукової хвилі крізь шар біологічної тканини з врахуванням затухання / В. М. Нагірняк // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 58-62. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
УЛЬТРАЗВУК -- ULTRASONICS
ТКАНИ -- TISSUES (воздействие облучения)
Анотація: Актуальність. Вивчення проходження ультразвукової хвилі крізь шари біологічних тканин, в яких існує дисипація акустичної енергії, поряд із теоретичним інтересом представляє і практичний інтерес в ультразвуковій терапії та діагностиці. Відомо, що результат терапевтичної дії ультразвуку та якість ультразвукового медичного обстеження залежать від долі ультразвукової енергії, що поглинається в матеріалі тканини. Поглинання акустичної енергії призводить до термічного біологічного ефекту та знижує контрастність зображень, отриманих ультразвуковими сканерами. Мета роботи. Метою роботи було визначення величини коефіцієнтів переносу та відбиття при нормальному падінні плоскої ультразвукової хвилі на шар біологічної тканини, в якому існує затухання ультразвуку. Матеріали і методи. Проходження акустичної хвилі через тверду або м'яку біологічну тканини, в якій існує поглинання, супроводжується зменшенням амплітуди коливань і, відповідно, зменшенням акустичного тиску ультразвукової хвилі. Зміни тиску та інтенсивності ультразвуку відбуваються вздовж напрямку розповсюдження хвилі. Беручи до уваги умову неперервності на обох границях між середовищем (водою) і шаром тканини, отримали математичні формули для коефіцієнтів переносу та відбиття. Результати. Отримано явний вираз для величин обох коефіцієнтів у випадку нормального падіння ультразвукової хвилі та визначені параметри ультразвукової хвилі та акустичні властивості шару тканин, від яких залежать величини цих коефіцієнтів. А саме: відносний акустичний імпеданс середовищ, коефіцієнт поглинання в шарі тканини та частоту ультразвуку. Висновки. Результати роботи дозволяють розраховувати терапевтичну дію ультразвукової хвилі. Зокрема, оцінку інтенсивності ультразвукової хвилі у внутрішніх органах людини при неінвазійних інтервенціях та величину підвищення температури в ділянці ультразвукового опромінення тканин та органів. Також використання результатів роботи дозволяє проводити числове моделювання проходження ультразвуку через багатошарові біологічні структури для покращення ультразвукової візуалізації органів, ефективності дії ультразвуку та проводити оцінку величин можливих небажаних побічних ефектів під час медичних ультразвукових обстежень.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

15.


    Марченко, І. В.
    Асоціація поліморфізму K121Q гена ENPP1 із цукровим діабетом 2-го типу в осіб різної статі / І. В. Марченко, А. О. Зарва, Є. А. Гарбузова // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 54-57. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ПОЛИМОРФИЗМ ГЕНЕТИЧЕСКИЙ -- POLYMORPHISM, GENETIC
ДИАБЕТ САХАРНЫЙ -- DIABETES MELLITUS
Анотація: Мета роботи - встановлення можливого зв'язку поліморфізму K121Q гена ЕNРР1 з ризиком розвитку цукрового діабету (ЦД) 2-го типу в осіб різної статі. Матеріали і методи. Для дослідження використана венозна кров 163 хворих з ЦД 2-го типу (53,4 % жінок і 46,6 % чоловіків) та 110 практично здорових осіб (контрольна група). Визначення поліморфізму K121Q (rs1044498) гена ЕNРР1 проведене за допомогою методу полімеразної ланцюгової реакції з подальшим аналізом довжини рестрикційних фрагментів. Статистичний аналіз виконано з використанням програми SPSS (версія 17.0). Результати. У результаті генотипування осіб груп порівняння за поліморфним сайтом K121Q гена ЕNРР1 виявлено, що серед жінок із ЦД 2-го типу частота К/К-генотипу становить 64,7 %, К/Q+Q/Q - 35,3 %, а у контрольній групі - 78,1 і 21,9 % відповідно (P = 0,063). Щодо осіб чоловічої статі, то частота К/К-генотипу серед хворих із ЦД 2-го типу становила 71,1 %, К/Q+Q/Q - 28,9 %, у групі контролю - 74,4 і 25,6 % відповідно (P = 0,645). Висновок. Не виявлено асоціації між К121Q поліморфізмом гена ЕNРР1 і розвитком цукрового діабету 2-го типу окремо серед осіб жіночої та чоловічої статі.
Дод.точки доступу:
Зарва, А.О.
Гарбузова, Є.А.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

16.


    Євстратов, П. І.
    Особливості кількісних характеристик колінного рефлексу у гімнасток 9-10 років у підготовчому і змагальному періодах спортивної підготовки / П. І. Євстратов, Є. П. Євстратов // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 48-53. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
КОЛЕННЫЙ СУСТАВ -- KNEE JOINT
РЕФЛЕКС -- REFLEX
Анотація: Мета роботи - дослідити кількісні характеристики колінного рефлексу в гімнасток 9-10 років залежно від періодів спортивної підготовки та визначити можливості їх використання для оцінки функціонального стану нервово-м'язової системи у спортивній практиці. Матеріали та методи. У дослідженні використовували рефлексометр оригінальної конструкції, який дозволяє вимірювати комплекс параметрів механічних проявів колінного рефлексу (у мілісекундах час від моменту удару молоточком по сухожиллю і початком руху гомілки до його завершення і в міліметрах амплітуду). Отримані результати оброблялися методом математичної статистики за визначенням критерію "t" Стьюдента. У досліджені брали участь 29 гімнасток віком 9-10 років, які займалися спортивною гімнастикою не менше трьох років у дитячо-юнацькій спортивній школі міста Чернівці. Результати. Встановлено, що в змагальному періоді тренування латентний час колінного рефлексу зменшується, амплітуда колінного рефлексу та час згинання гомілки значно збільшуються. Існує тенденція до зменшення загального часу колінного рефлексу в змагальному періоді тренувального процесу та збільшення величини рефлексогенної зони. Висновки. Обґрунтовано можливість використання кількісних характеристик колінного рефлексу у спортивній практиці для оцінки функціонального стану нервово-м'язової системи спортсменів.
Дод.точки доступу:
Євстратов, Є.П.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

17.


    Гуньков, С. В.
    Стан гіпофізарної системи у жінок з полікістозом яєчників в умовах підвищеного рівня експонування марганцем і нікелем / С. В. Гуньков, С. В. Бабич // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 42-47. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ПОЛИКИСТОЗНОГО ЯИЧНИКА СИНДРОМ -- POLYCYSTIC OVARY SYNDROME (этиология)
МАРГАНЕЦ -- MANGANESE (вредные воздействия)
НИКЕЛЬ -- NICKEL (вредные воздействия)
ГИПОФИЗАРНО-АДРЕНАЛОВАЯ СИСТЕМА -- PITUITARY-ADRENAL SYSTEM (действие лекарственных препаратов, патология)
Анотація: Мета. У попередніх дослідженнях виявлені токсичні концентрації марганцю і нікелю в сироватці крові у жінок із полікістозом яєчників (ПКЯ). Дослідження функції наднирників виявило особливості метаболізму гормонів, які трактуються як гормональний стрес. Мета дослідження - вивчення стану гіпофізарної системи у жінок із полікістозом яєчників в умовах підвищеного рівня експонування марганцем і нікелем. Матеріал і методи. Для проведення дослідження виділено 2 групи жінок. До першої групи ввійшли жінки з ПКЯ. Пацієнтів із синдромом Кушинга та пролактиномою не залучали до цієї групи. Друга група - контрольна, здорові жінки репродуктивного віку. У сироватці крові, методом ІФА, в ранню фолікулярну фазу визначали лютеїнізуючий гормон (ЛГ), фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), пролактин (ПРЛ) та тиреотропний гормон (ТТГ Статистична обробка результатів проводилась з використанням критерію Манна-Уітні. Результати. Встановлено, що показники ЛГ були вище у жінок з ПКЯ. Значення ФСГ не відрізнялись у жінок обох груп. У групі жінок з ПКЯ спостерігалася велика дисперсія показників. Такі результати вказують на ознаки дисфункції секреції гонадотропних гормонів. У жінок з ПКЯ тільки в 23,33 %. співвідношення ЛГ/ФСГ перевищувало 2:1, що робить абсолютно недоцільним використання цього показника для діагностики ПКЯ. Показники ПРЛ та ТТГ були вищими у жінок з ПКЯ (p 0,05). Дані літератури засвідчують про токсичний вплив марганцю на дофамінергічну систему. Автори припускають, що підвищення концентрації цих гормонів пов'язане з пошкодженням дофамінергічної системи. Виявлені зміни можуть бути наслідком гормонального стресу, викликаного токсичними концентраціями марганцю та нікелю. На думку авторів, існує як мінімум три механізми виникнення дисфункції гіпофізу: ураження дофамінергічної системи, гіперфункція наднирників в умовах стресу та прямий токсичний вплив на систему гіпоталамус- гіпофіз-гонади. Висновок. У жінок з ПКЯ спостерігаються ознаки дисфункції секреції гонадотропінів та підвищення показників ЛГ, ПРЛ та ТТГ. Отримані результати засвідчують порушення функції гіпофізу в умовах підвищеного рівня експонування марганцем та нікелем.
Дод.точки доступу:
Бабич, С.В.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

18.


    Грицюк, М. І.
    Стан кислотнорегулювальної функції нирок при стрептозотоцин-індукованому діабеті у щурів / М. І. Грицюк // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 37-41. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ДИАБЕТ САХАРНЫЙ ЭКСПЕРИМЕНТАЛЬНЫЙ -- DIABETES MELLITUS, EXPERIMENTAL (осложнения)
Анотація: Резюме. Цукровий діабет та пов'язані з ним ускладнення викликають порушення водного та іонного обміну в організмі. Серед типових ускладнень цього захворювання є ураження судин, яке проявляється різноманітними мікро- та макроангіопатіями. До мікроангіопатій відносять діабетичну нефропатію, яка призводить до втрати працездатності населення та розвитку хронічної ниркової недостатності. Мета роботи. Дослідити зміни показників кислотнорегулювальної функції нирок у щурів в динаміці експериментального стрептозотоцин-індукованого цукрового діабету. Матеріал і методи. Експеримент проведено на 26 статевозрілих нелінійних самцях білих щурів. Дослідним групам тварин одноразово внутрішньоочеревинно уводили стрептозотоцин у дозі 70 мг/кг. Вивчення показників кислотнорегулювальної функції нирок проводили на 11-ту, 21-шу та 31-шу добу експерименту. Результати обробляли статистично. Результати. Кислотнорегулювальна функція нирок дослідних тварин протягом 11-31-ї доби експериментального ЦД залишається доволі інтенсивною. У вказаний період спостереження ефективно відбуваються процеси активного виділення титрованих кислот, іонів водню та аміаку, які її забезпечують. Зростання вказаних показників відбувається як при розрахунках за 2 години форсованого діурезу, так і при стандартизації показників за КФ. Висновки. Активне виведення надлишкових продуктів обміну вказує на те, що в організмі тварин з стрептозотоцин-індукованим ЦД у цей період наростають прояви метаболічного ацидозу.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

19.


    Гринів, О. І.
    Взаємозв'язок варіабельності серцевого ритму з добовим профілем артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію / О. І. Гринів, Л. В. Глушко // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 30-36. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
СЕРДЕЧНЫХ СОКРАЩЕНИЙ ЧАСТОТА -- HEART RATE
АРТЕРИАЛЬНОЕ ДАВЛЕНИЕ -- ARTERIAL PRESSURE
ГИПЕРТЕНЗИЯ -- HYPERTENSION
Анотація: Резюме. У статті аналізується взаємозв'язок варіабельності серцевого ритму з добовим профілем артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію. Мета роботи - вивчення взаємозв'язку показників варіабельності серцевого ритму з добовим профілем артеріального тиску у хворих на артеріальну гіпертензію І-ІІ стадії. Матеріал і методи. Проведено обстеження 145 пацієнтів із АГ I і II стадії, віком від 29 до 53 років. За результатами 24-годинного добового моніторування АТ усі пацієнти розділені на 3 групи: 62 пацієнти з нормальним ступенем зниження АТ у нічний час (діппери); 67 хворих із недостатнім зниженням АТ вночі (нон-діппери); 16 пацієнтів з надмірним нічним зниженням АТ (овер-діппери). Результати. У фонових умовах пацієнти з недостатнім (нон-діппери) або надлишковим (овер-діппери) зниженням АТ в нічний час характеризувалися меншою загальною потужністю спектра (ТР) і VLF модуляцій. Крім того, привертає увагу суттєве підвищення симпатичного тренда у нон-діпперів та парасимпатичного тренда у овер-діпперів. Так, часта LF коливань LF% у групі пацієнтів "нон-діппер" становила 35,34 2,25% та значимо перевищувала значення аналогічного показника у групі "діппер" (22,75 1,15%, p 0,01), натомість частка HF коливань HF% у групі пацієнтів "овер-діппер", що становила 32,96 1,18%, значимо перевищувала значення за аналогічний показник у групі "діппери" (14,92 0,95%, p 0,01) і "нон-діппери" (17,43 1,12%, p 0,02). При цьому нон-діппери характеризувалися найменшими значеннями симпатичних модуляцій і показника симпато-вагального балансу (p0,01). Висновки. Встановлено, що для пацієнтів категорії діппер і овер-діппер притаманне збережене вегетативне забезпечення серцевої діяльності. При цьому хворі, які мають добовий профіль типу овер-діппери, характеризуються адекватним функціонуванням симпатичного відділу вегетативної нервової системи на тлі високої активності парасимпатичної ланки. Хворі, які належать до категорії нондіппери, демонструють зниження адаптаційних можливостей симпатичної нервової системи на тлі гіперпарасимпатикотонії у стані спокою та адекватної реакції парасимпатичних модуляцій при навантажувальному тесті.
Дод.точки доступу:
Глушко, Л.В.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

20.


    Гарвасюк, О. В.
    Гістохімічні особливості обмеженого протеолізу та окиснювальної модифікації білків у трофобласті плаценти при поєднанні передчасного дозрівання хоріального дерева та залізодефіцитної анемії вагітних / О. В. Гарвасюк, І. С. Давиденко // Клінічна та експериментальна патологія. - 2017. - Т. 16, № 4. - С. 24-29. - Бібліогр. в кінці ст.


MeSH-~главная:
ПРОТЕОЛИЗ -- PROTEOLYSIS
ТРОФОБЛАСТЫ -- TROPHOBLASTS
АНЕМИЯ ЖЕЛЕЗОДЕФИЦИТНАЯ -- ANEMIA, IRON-DEFICIENCY (этиология)
БЕРЕМЕННОСТЬ -- PREGNANCY
Анотація: Резюме. Оцінку процесів обмеженого протеолізу та окиснювальної модифікації білків, необхідну для уточнення механізмів передчасного дозрівання хоріального дерева плаценти та передчасних пологів, проведено вперше при поєднанні із залізодефіцитною анемією вагітних. Мета. Встановити особливості обмеженого протеолізу та окиснювальної модифікації білків у трофобласті хоріальних ворсинок плаценти при передчасному дозріванні хоріального дерева в поєднанні із залізодефіцитною анемію вагітних у два різні відрізки гестації: 29-32 та 33-36 тижнів гестації. Матеріали і методи. Досліджено 182 плаценти. Дизайн дослідження передбачав виділення двох основних груп дослідження вище вказаних термінів гестації та по три групи порівняння. Використовували методику на вільні аміногрупи білків за методом A.Yasuma та T.Ichikava та методику на "кислі" та "основні" білки за Mikel Calvo в модифікації. Результати дослідження. Середні показники щодо процесів обмеженого протеолізу та окиснювальної модифікації білків у трофобласті хоріальних ворсинок плаценти встановлені для всіх груп дослідження. Основні результати кількісної оцінки забарвлення віддзеркалені у висновках. Висновки. Найбільший рівень обмеженого протеолізу та окиснювальної модифікації білків у цитоплазмі трофобласта хоріальних ворсинок плаценти відзначено при поєднанні передчасного дозрівання хоріального дерева та залізодефіцитної анемії.
Дод.точки доступу:
Давиденко, І.С.

Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)

Найти похожие

 1-20    21-24 
 
© 2017-2023
Бібліотека Полтавського державного медичного університету
36011, м. Полтава, вул. Шевченка, 23
© Міжнародна асоціація користувачів і розробників
електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)