Головна Спрощений режим Опис

Бази даних


Періодичні видання. Статті - результати пошуку 148914

Вид пошуку

Зона пошуку
у знайденому
 Знайдено у інших БД:Книги (37)Методичні рекомендації. Брошури (3)Матеріали конференцій (4)Електронний ресурс (1)
Формат представлення знайдених документів:
повний інформаційнийкороткий
Відсортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнятипом документа
Пошуковий запит: (<.>S=ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Показані документи с 1 за 10
 1-10    11-20   21-26 
1.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Kosharnyi V. V., Lysachenko O. D., Fylenko B. M., Roiko N. V., Konovalenko S. O.
Назва : Adipose tissue of the greater omentum: morphology and function
Паралельн. назви :Жирова тканина великого чепця: морфологія та функція
Місце публікування : Вісн. пробл. біол. і медицини: український науково-практичний журнал/ головний редактор В.М. Ждан. - Полтава: ПДМУ, 2023. - № 3(170). - С. 52-56. - ISSN 2077-4214 (Шифр ВУ12/2023/3(170)). - ISSN 2077-4214
MeSH-головна: САЛЬНИК -- OMENTUM
ЖИРОВАЯ ТКАНЬ -- ADIPOSE TISSUE
АДИПОЦИТЫ -- ADIPOCYTES
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
ДИАБЕТ САХАРНЫЙ -- DIABETES MELLITUS
Анотація: Великий чепець є одним з органів, що може накопичувати велику кількість жирової тканини. Жирова тканина чепця відіграє ключову роль у місцевій імунній відповіді та містить популяцію мультипотентних мезенхімальних стовбурових клітин. У великому чепці розташовується переважно біла жирова тканина. Білі адипоцити зазвичай мають одну велику ліпідну краплю, яка займає більшу частину клітини, і відносно невелику кількість мітохондрій. Основною функцією білого жиру великого чепця є накопичення та вивільнення енергії у відповідь на зміни рівнів системної енергії. Крім того, біла жирова тканина є важливим ендокринним органом, що виробляє гормони та біологічно активні речовини, які називаються адипокінами та регулюють багато фізіологічних процесів. Мета роботи – узагальнити існуючі наукові дані морфофункціональних особливостей жирової тканини великого чепця та її роль у розвитку ожиріння та цукрового діабету типу 2. Адипокіни відіграють важливу роль у регулюванні метаболізму всього організму, включаючи сприяння чутливості до інсуліну, інсулінорезистентність і запалення. Порушення функції адипокінів, ліпокінів та їх співвідношення відіграє важливу роль у розвитку ожиріння, цукрового діабету 2 типу. Ожиріння та цукровий діабет 2 типу є двома захворюваннями, які в більшості випадків мають спільні метаболічні порушення; однак є й відмінності. Розвитку ожиріння та пов’язаних з ним метаболічних порушень сприяє пластичність жирової тканини. За деякими даними на ріст жирової тканини і зміни метаболічних процесів у ній можуть впливати рівень васкуляризації жирової тканини. Проте, недавні дослідження показують, що у пацієнтів з ожирінням кількість капілярів у тканині вісцерального жиру зменшується порівняно з людьми без ожиріння, а ступінь васкуляризації був майже однаковим незалежно від ступеня ожиріння або зміни метаболічного профілю. Морфологічно у пацієнтів на ожиріння та цукровий діабет типу 2 у вісциральній жировій тканині спостерігається значне збільшення розмірів адипоцитів, але зміни, які виникають у жировій тканині, не є результатом тривалої гіперглікемії, а можуть бути пов’язані з генетичними або епігенетичними факторами пацієнтів. При ожирінні збільшення жирової тканини відбувається за рахунок гіпертрофії і гіперплазії, а це пояснює відносне зменшення кількості судин у жировій тканині.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Найти похожие

2.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Ковальчук О. І., Гунас І. В.
Назва : Структурна перебудова органів нейроімуноендокринної системи за умов опікової хвороби
Місце публікування : Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - Чернівці, 2020. - Т. 19, № 3. - С. 27-34 (Шифр КУ26/2020/19/3)
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ОЖОГИ -- BURNS
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
Анотація: Актуальність даного дослідження обумовлена відсутністю спеціальних досліджень предметом яких є аналіз показників ендогенної інтоксикації та структурних змін гістогематичних бар’єрів органів нейроімуноендокринної системи при опіковій хворобі за умов її лікування шляхом інфузії колоїдно-гіперосмолярних розчинів. Встановлено, що особливе значення в розвитку морфологічних змін в аденогіпофізі, кірковій речовині надниркової залози і тимусі мають зміни проникності судинної стінки та загибель ендотеліоцитів, що на кінцевому етапі зазначених реакцій обумовлює появу характерних для опікової травми внутрішньоорганних набряків і крововиливів. Можна стверджувати про наявність специфічного, але загального для усіх вивчених органів, механізму трансформації гістогематичних бар’єрів, який полягає у формуванні під впливом лактопротеїну-С певним чином структурованого розгалуженого мембрано подібного комплексу. Його складові забезпечують не тільки укріплення судинної стінки (як компонента власне гістогематичного бар’єра), але й ізоляцію кластерів клітин (що уможливлює функціонування неушкоджених клітин або клітин з відновленою структурою, а також дозволяє секвеструвати незворотно ушкоджені клітини). Отже, одержані дані свідчать не про відновлення (репарацію) структури гістогематичних бар’єрів, а про їх структурну трансформацію, яка призводить до появи нового утвору – мембрано подібного комплексу, що ефективно (з огляду на показники ендогенної інтоксикації) забезпечує необхідну бар’єрну функцію. Провідним фактором ушкодження гістогематичних бар’єрів в досліджених органах при опіковій хворобі є широкий діапазон морфофункціональних змін судинного ендотелію, обумовлюють утворення наскрізних трансмуральних дефектів у стінці кровоносних судин (“протікань”) і відповідних внутрішньоорганних міжклітинних розширень (“проникнень”), маркером яких є електроннощільний лактопротеїн-С. Лактопротеїн-С та HAES-LX-5% за умов розвитку опікової хвороби здійснюють цито- та ангіопротекторний вплив, гальмують розвиток крововиливів, набряку, попереджають альтерацію клітин аденогіпофіза, кіркової речовини надниркової залози і тимуса та сприяють репарації органів. Лактопротеїн-С виявляє уперше описані мембранопластичні властивості, які забезпечують реалізацію специфічного механізму структурної трансформації гістогематичних бар’єрів, а саме – утворення розгалуженого мембрано подібного комплексу.
Найти похожие

3.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Чумаченко О. Ю., Редька О. Г., Черно В. С.
Назва : Ультраструктурні зміни проміжної частки аденогіпофіза за умов тривалої дії нітратів та засобів корекції метиленовим синім
Місце публікування : Світ медицини та біології: науковий, медичний, екологічний журнал/ головний редактор Ю.Б.Чайковський. - Полтава: ВДНЗУ «УМСА», Кафедра гістології, цитології та ембріології, 2021. - № 4. - С. 250-254: іл. - ISSN 2079-8334 (Шифр СУ33/2021/4). - ISSN 2079-8334
Примітки : англ. - Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ГИПОФИЗА ПЕРЕДНЯЯ ДОЛЯ -- PITUITARY GLAND, ANTERIOR
НИТРАТЫ -- NITRATES
МЕТИЛЕНОВЫЙ СИНИЙ -- METHYLENE BLUE
ОТРАВЛЕНИЕ -- POISONING
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
Анотація: Метою дослідження було вивчення ультраструктурних змін меланотропних клітин проміжної частки аденогіпофіза у щурів 14-, 45- і 90- добового віку під дією нітратів та корекції метиленовим синім. Результати дослідження показали, що одночасна дія нітратів і метиленового синього позитивно впливала на структуру і функцію меланотропних клітин проміжної частки аденогіпофіза в усі періоди дослідження. Метиленовий синій на фоні надходження в організм нітратів зм’якшував їх токсичний ефект на меланотропи проміжної частки аденогіпофіза та був своєрідним протектором дії нітратів, знижуючи прояв стадії виснаження загального адаптаційного синдрому і сприяючи відновленню гормональної рівноваги в проміжній частці аденогіпофіза. Отримані результати відкривають перспективу подальшого вивчення закономірностей структурно-функціональних змін залоз внутрішньої секреції в умовах дії нітратної інтоксикації та представляють підґрунтя для розробки ефективних та безпечних профілактичних заходів корекції уражень ендокринної системи, що виникають у людей у результаті професійної діяльності.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Найти похожие

4.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Анисимов Е.А., Жолинский А.В., Круглова И.В., Додонов С. В., Кешишян Р. А., Фещенко В. С., Оганнисян М. Г., Федоров А. Н., Ключников С. О., Парастаев С. А.
Назва : Современные подходы к дифференциальной диагностике синдрома перетренированности у спортсменов высокого класса
Місце публікування : ЛФ и спорт. медицина: научно-практический журнал/ главный редактор Юнусов Ф.А. - 2018. - № 3 (on-line). - С. 38-44. - ISSN 2072-4136 (Шифр ЛР20/2018/3). - ISSN 2072-4136
MeSH-головна: СПОРТИВНАЯ МЕДИЦИНА -- SPORTS MEDICINE
СПОРТСМЕНЫ -- ATHLETES
ФИЗИЧЕСКАЯ НАГРУЗКА, ТЕСТ -- EXERCISE TEST
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
ДИАГНОСТИЧЕСКИЕ МЕТОДЫ ЭНДОКРИННЫЕ -- DIAGNOSTIC TECHNIQUES, ENDOCRINE
ДИАГНОСТИЧЕСКИЕ ТЕСТЫ ОБЩЕПРИНЯТЫЕ -- DIAGNOSTIC TESTS, ROUTINE
Анотація: В статье поднимается актуальная проблема спортивной медицины — дифференциальная диагностика синдрома перетренированности у спортсменов высокого класса. Приведены данные совре менных источников литературы по этой тематике. Подробно рассмотрена предложенная R. Meeusen методика оценки параметров эндокринного ответа на спортивную нагрузку. Изложен опыт проведения модифицированного протокола Meeusen. Рассмотрены данные полученных результатов тестирования. Проанализированы основные аспекты выявления и интерпретации синдрома перетренированности у спортсменов высокого класса.
Найти похожие

5.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Снарская Е., Русина Т.
Назва : Современные представления о патогенезе и классификации розацеа
Місце публікування : Врач: ежемесячный научно-практический и публицистический журнал/ главный редактор И.Н. Денисов. - Москва: Издательский дом "Русский врач", 2019. - Т. 30, № 3. - С. 17-21. - ISSN 0236-3054 (Шифр ВР59/2019/30/3). - ISSN 0236-3054
MeSH-головна: РОЗАЦЕА -- ROSACEA
ДЕРМАТОЛОГИЯ -- DERMATOLOGY
ЖЕЛУДОЧНО-КИШЕЧНЫЙ ТРАКТ -- GASTROINTESTINAL TRACT
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
НЕРВНАЯ СИСТЕМА -- NERVOUS SYSTEM
ИММУННАЯ СИСТЕМА -- IMMUNE SYSTEM
Анотація: Представлен обзор литературы по вариантам патогенеза розацеа. Рассматриваются эпидемиология и распространенность этой патологии в популяции, классификация, указаны факторы, провоцирующие заболевание, а также связи розацеа с генетическими факторами, действием микроорганизмов, нарушением функции пищеварительного тракта, патологией эндокринной и нервной систем, изменением иммунного статуса.
Найти похожие

6.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Кузнєцова М. Ю., Галенова Т. І., Савчук О. М., Верещака В. В., Остапченко Л. І.
Назва : Вуглеводний обмін при цукровому діабеті 1-го типу у щурів за умов застосування водного екстракту лушпиння квасолі звичайної
Місце публікування : Фізіолог. журн.: науково-теоретичний журнал/ голований редактор В.Ф. Сагач. - Київ: Редакція журналу, 2015. - Т. 61, № 6. - С. 96-103: діаграма. - ISSN 0201-8489 (Шифр ФУ6/2015/61/6). - ISSN 0201-8489
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: ДИАБЕТ САХАРНЫЙ -- DIABETES MELLITUS
УГЛЕВОДНЫЙ ОБМЕН -- CARBOHYDRATE METABOLISM
ФАСОЛЬ -- PHASEOLUS
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
Анотація: Вивчали вплив водного екстракту лушпиння квасолі звичайної (Phaseolus vulgaris – P.vulgaris) на показники вуглеводного обміну за умов експериментального цукрового діабету (ЦД) 1-го типу у щурів. Встановлено, що довготривале пероральне введення цього екстракту у дозі 200 мг/кг щурам з моделлю ЦД знижувало показники глікемії та глікозильованого гемоглобіну на фоні хронічної гіпоінсулінемії. Слід відмітити підвищення глікогенсинтазної активності у клітинах м’язової тканини та гексокіназної активності у клітинах печінки щурів. У контрольних щурів і тварин з моделлю ЦД зростав загальний вміст білка ГЛЮТ-4 у м’язовій тканині. Таким чином, механізм гіпоглікемічної дії P.vulgaris може бути пов’язаний зі здатністю активних фітокомпонентів цієї рослини безпосередньо впливати на ключові внутрішньоклітинні ланки вуглеводного обміну тканин-мішеней інсуліну за умов ЦД 1-го типу.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Найти похожие

7.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Ломейко О. О.
Назва : Особливості ендокринного статусу та кількісні порушення спермограми у чоловіків, які працюють в умовах високих та низьких температур
Місце публікування : Український медичний часопис. - 2018. - Т. 2, № 5. - С. 39-42 (Шифр УУ13/2018/2/5)
Примітки : Бібліогр. в кінці ст.
MeSH-головна: СПЕРМОГРАММА -- SEMEN ANALYSIS
СПЕРМАТОЗОИДЫ -- SPERMATOZOA
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
ТЕПЛО -- HOT TEMPERATURE
ХОЛОД -- COLD TEMPERATURE
Найти похожие

8.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Дащук А. М., Добржанская Е. И., Пустовая Н. А.
Назва : Изучение изменений некоторых функций эндокринной системы у больных распространенным псориазом
Місце публікування : Світ медицини та біології: науковий, медичний, екологічний журнал/ головний редактор Ю.Б.Чайковський. - Полтава: ВДНЗУ «УМСА», Кафедра гістології, цитології та ембріології, 2018. - № 3(65). - С. 54-58. - ISSN 2079-8334 (Шифр СУ33/2018/3(65)). - ISSN 2079-8334
Примітки : Библиогр. в конце ст.
MeSH-головна: ПСОРИАЗ -- PSORIASIS
ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
АДАПТАЦИОННЫЙ СИНДРОМ ОБЩИЙ -- GENERAL ADAPTATION SYNDROME
Анотація: Целью исследования было изучение изменений содержания некоторых гормонов эндокринной системы у больных псориазом. Полученные результаты позволили определить у 54 (84,4%) пациентов с псориазом разнонаправленные эндокринные отклонения. Наблюдались изменения коэффициента напряжения адаптации в зависимости от длительности течения заболевания. Определены расстройства адаптации у больных с псориазом. Данные нарушения диктуют необходимость поиска методов, направленных на повышение возможностей организма переносить стресс и улучшения адаптационных возможностей.
Перейти к внешнему ресурсу Текст
Найти похожие

9.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Бабичев В. Н., Кандрор В. И.
Назва : Экспериментальная эндокринология в Эндокринологическом научном центре МЗ РФ22
Місце публікування : Проблемы эндокринологии: научно-практический рецензируемый ж-л/ главный редактор Дедов И.И. - М.: " МЕДИА СФЕРА", 2015. - Т. 61, № 1. - С. 19-22. - ISSN 0375-9660 (Print)ISSN 2308-1430 (Online) (Шифр ПР32/2015/61/1). - ISSN 0375-9660 (Print)ISSN 2308-1430 (Online). - ISSN 0375-9660 (Print)ISSN 2308-1430 (Online)
MeSH-головна: ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
ФИЗИОЛОГИЯ -- PHYSIOLOGY
БИОХИМИЯ -- BIOCHEMISTRY
Ключові слова (''Вільн.індекс.''): молекулярная эндокринология
Найти похожие

10.

Форма документа : Стаття із журналу
Шифр видання :
Автор(и) : Shvets M. V.
Назва : Mechanisms of hormonal systems regulating water-salt metabolism : Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 105-річчю від дня народження професора Якова Давидовича Кіршенблата
Місце публікування : Клініч. та експерим. патологія: щоквартальний український науково-медичний журнал/ головний редактор Т.М. Бойчук. - Чернівці: Буковинський державний медичний університет, 2017. - Т. XVI, № 3 ч.2. - С. 103. - ISSN 1727-4338 (Шифр КУ27/2017/XVI/3). - ISSN 1727-4338
MeSH-головна: ЭНДОКРИННАЯ СИСТЕМА -- ENDOCRINE SYSTEM
ОБМЕН ВЕЩЕСТВ -- METABOLISM
Найти похожие

 1-10    11-20   21-26 
 
© 2017-2023
Бібліотека Полтавського державного медичного університету
36011, м. Полтава, вул. Шевченка, 23
© Міжнародна асоціація користувачів і розробників
електронних бібліотек і нових інформаційних технологій
(Асоціація ЕБНІТ)