Баса, Н. Р.
    Клініко-лабораторні особливості еритемних форм Лайм-бореліозу у дітей Львівщини / Н. Р. Баса // Інфекційні хвороби. - 2022. - N 4. - С. 28-34


MeSH-~главная:
ЛАЙМА БОЛЕЗНЬ -- LYME DISEASE (диагностика, профилактика и контроль, эпидемиология)
ДЕТИ -- CHILD
УКРАИНА -- UKRAINE
Анотація: Мета дослідження – проаналізувати клініко-лабораторні особливості ранньої локалізованої та ранньої дисемінованої стадій Лайм-бореліозу (син. хвороба Лайма) в дітей Львівщини. Під спостереженням було 44 дитини віком від 1 року 4 місяці до 17 років із діагнозом Лайм-бореліоз: ізольована мігруюча еритема (МЕ) та множинна МЕ. Діагноз верифікували типовими клінічними ознаками та позитивними результатами IgM та IgG до B. burgdorferi sensu lato у сироватці крові. Використовували двохетапний метод (імуноферментний аналіз та імуноблот) за допомогою тест-систем компанії Euroimmun AG (Німеччина). Визначачали рівень креатинкінази-МВ кінетичним методом за допомогою тест-системи Roche Diagnostics (Швейцарія). Пацієнтам досліджували периферичну кров, біохімічні показники: АСЛО, С-реактивний білок і ревматоїдний фактор. Результати дослідження оцінювали з використанням методів описової та аналітичної статистики. Застосування двохетапного методу серологічної діагностики ЛБ дозволило виявити, що у всіх дітей з еритемними формами хвороби Лайма, які розвивалися частіше у хлопчиків (65,9 %), множинна МЕ діагностована у кожного п’ятого пацієнта (22,7 %). Еритематозні форми Лайм-бореліозу у дітей найчастіше з’являлися на нижніх кінцівках на 13-й день; поява МЕ в ділянці голови була зворотно пов’язана з віком дитини. Встановлено, що середнє значення показників імуноглобулінів G і КФК-МВ було вищим у пацієнтів із МЕ, ніж у пацієнтів з одиничною МЕ. У дітей з множинною МЕ частіше виявляли білок VLsE та вищі концентрації IgG, що свідчить про тривалість інфекційного нелікованого процесу.
Цель исследования – проанализировать клинико-лабораторные особенности ранней локализированной и ранней диссеминированной стадий Лайм-боррелиоза (син. болезнь Лайма) у детей Львовщины. Под наблюдением было 44 ребенка в возрасте от 1 года 4 месяца до 17 лет с диагнозом Лайм-боррелиоз: изолированная мигрирующая эритема (МЭ) и множественная МЭ. Диагноз верифицировали типичными клиническими признаками и положительными результатами IgM и IgG B. burgdorferi sensu lato в сыворотке крови. Использовали двухэтапный метод (иммуноферментный анализ и иммуноблот) с помощью тест-систем компании Euroimmun AG (Германия). Определяли уровень креатинкиназы МВ кинетическим методом с помощью тест-системы Roche Diagnostics (Швейцария). Пациентам исследовали периферическую кровь, биохимические показатели: АСЛО, С-реактивный белок и ревматоидный фактор. Результаты исследования оценивались с использованием методов описательной и аналитической статистики. Применение двухэтапного метода серологической диагностики ЛБ позволило выявить, что у всех детей с эритемными формами болезни Лайма, которые развивались чаще у мальчиков (65,9%), множественная МЭ диагностирована у каждого пятого пациента (22,7%). Эритематозные формы лайм-боррелиоза у детей чаще всего появлялись на нижних конечностях на 13-й день; появление МЭ в участке головы было обратно связано с возрастом ребенка. Установлено, что среднее значение показателей иммуноглобулинов G и КФК-МВ было выше у пациентов с МЭ, чем у пациентов с единичной МЭ. У детей с множественной МЕ чаще выявляли белок VLsE и более высокие концентрации IgG, что свидетельствует о длительности инфекционного нелеченного процесса.
Примірників всього: 1
ЧЗ (1)
Вільні: ЧЗ (1)